Medikal Maske Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Medikal maske özellikle de Covid 19 sürecinde virüsten korunmak için her an elinizin altında bulunması gereken maske çeşitleri arasındadır. Virüsten korunmak amacıyla kullandığınız her maskenin gerçekten koruyucu olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Sağlık Bakanlığı’nın onayından geçmiş, koruyuculuğu yüksek, kullanımı rahat maskeleri tercih etmelisiniz. Maske seçimi yaparken koruyuculuğunun yüksek olup olmadığını anlamak için kutu üzerinde yer alan özelliklere göz atabilirsiniz.

Medikal Maske Çeşitleri Nelerdir?
Medikal maske çeşitleri arasında cerrahi maskeler, ventilsiz solunum maskesi, ventilli solunum maskesi yer alır. Cerrahi maskeler, genellikle doktorların operasyon sürecinde tercih ettiği maske çeşitleridir. Bu maskeler solunum yolu rahatsızlığı olan, rahatsız olma riski bulunan kişiler tarafından kullanılır. Sadece korona için değil, grip ve tüberküloz gibi bulaşıcılığı yüksek olan hastalıklarda da cerrahi maske kullanımı tercih edilir. Tek kullanımlık olan bu maske çeşitleri, kullanım sonrasında dikkatli bir şekilde kulağa geçen lastik ya da ip kısmından tutularak çıkarılmalıdır. Ortada bırakılmaksızın çöp kutusuna atılmalıdır. Maskenin dış yüzeyine temas edilmemesine özen gösterilmeli, temas edildiyse eller hiçbir yere sürülmeden doğrudan su ve sabunla yıkanarak temizlenmelisiniz.

Ventilsiz ve Ventilli Solunum Maskesi Arasındaki Fark Nedir?
Ventilsiz solunum maskeleri arasında en yaygın olarak kullanılan çeşit N95’tir. Bu maske çeşidi bulaş riskinin daha yüksek olduğu, hastalarla temas halinde olan sağlık çalışanları tarafından tercih edilir. Ventilli maske, tozlu ortamda rahat nefes almayı sağlamak için tercih edilir ve bu maskelerin virüsten koruyucu özelliği bulunmaz. Sadece nefes yolunu rahatlatmayı sağlamak amacıyla tozu süzerek temiz hava almayı sağlar. Bunun için maske üzerinde açılıp kapanarak hava geçişi sağlayan bir valf bulunur.

Meltblown Maske Nedir?
Cerrahi maske 3 ayrı katmandan oluşur. Önemli olan maskenin dışarıdaki havayı içeri içerideki havayı dışarı geçirmiyor olmasıdır. Meltblown özelliği bulunan maskelerin koruyuculuğu normal maskeye oranla daha yüksetir. Meltblown adı verilen eriyik madde kullanılarak üretilmiş, maskenin orta katmanında bir bariyer oluşturmak amacıyla yerleştirilen sağlam bir yüzey bulunur. Meltblown maske nefes giriş ve çıkışı sırasında maske yüzeyinden dışarı hava geçme riskini neredeyse sıfırlar. Yüksek oranda koruyuculuğu bulunan bu maske çeşitleri de cerrahi maskeler arasında en sık tercih edilenlerdendir.

Medikal Maske Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Medikal ya da cerrahi maske, hastalık riski bulunan her mekânda mutlaka ağız ve burun kapalı olacak şekilde kullanılmalıdır. Göz torbasının hemen altındaki kısımdan maskenin telini yüze yapıştıracak şekilde sabitlemelisiniz. Böylece dışarıdan gelecek olan virüs tehditlerini azaltmış olursunuz. Dışarı çıkmadan hemen önce maskeyi takmadan ellerinizi yıkamalısınız. Maskeyi çıkardıktan sonra da aynı şeklide ellerinizi yıkamalı ya da kolonya/dezenfektan yardımıyla dezenfekte etmelisiniz. Hastalık riski bulunan ortamlarda, kalabalık mekanlarda maskenizi doğru şekilde taktığınızdan emin olmalısınız. Burun dışarıda kalacak şekilde takılan, konuşurken aşağı indirilen maskeler, virüsle temas etme riskinizi arttırır. Özellikle asansör gibi dar alanlarda maskenizi doğru şekilde takmaya özen göstermelisiniz.

Hasta Kişiler Neden Cerrahi Maske Kullanmalıdır?
Hastane ortamında tedavi gören kişilerin yeme ve içme eylemleri dışında kesinlikle cerrahi maske takıyor olmaları gerekir. Çünkü virüs damlacık yoluyla bulaşır. Damlacıklar ise hapşırık ya da öksürük yoluyla havaya ve diğer insanların üzerine taşınır. Taşınan damlacıklar başka kişiler tarafından solunduğunda onlar da virüsü vücutlarına alarak birkaç gün sonunda hastalığın belirtilerini göstermeye başlarlar. Kendi sağlığınız ve çevrenizdeki kişilerin sağlığı için maskenizi düzgün takmayı ihmal etmemelisiniz. Cerrahi maske ya da meltblown maske siparişi için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.